AUTO DIJAGNOSTIKA

dekarbonizacija lambda sonde - autodijagnostik čačak

Prljava lambda sonda.
Kakva je uloga lambda sonde?

Lambda sonda (ili senzor kiseonika) nalazi se na izduvnom sistemu uzvodno od katalizatora. Obaveštava računar motora (ECU) o sadržaju izduvnih gasova. Na osnovu toga računar određuje količinu ubrizganog goriva kako bi se održao odnos goriva i vazduha. 

Za benzinski miotor je veoma važno da se odnos održava u savršenoj proporciji. A to je 14,7 delova vazduha na jedan deo benzina. Lambda kontrola garantuje nisku potrošnju goriva i smanjenu emisiju izduvnih gasova. Novi standardu protiv zagađenja vazduha zahtevaju i drugu lambda sondu instaliranu posle katalizatora da bi se utvrdila njegova efikasnost.

dekarbonizacija lambda sonde - autodijagnostik čačak

Zašto je sonda prljava?

Vremenom i kilometražom, sonda postaje prljava iz više različitih razloga:

  • Veoma bogata smeša goriva zbog merača protoka koja nije u granicama merenja il ije ta smeša kontanimirana.
  • Loš kvalitet goriva, odnosno nepravilno sagorevanje i nagomilavanje ugljenika pomoću ventila, brizgaljki, klipa, katalizatora i sondi.
  • Motor sagoreva ulje, a nečistoće ulja prave ugljene taloge u motoru.
  • Senzor koji je prljav i koji takođe utiče na dobre performanse motora i pravilno sagorevanje goriva.

Nakon otprilike 100000-150000 kilometara, lambda sonda počinje da meri pogrešne vrednosti, i tada je vreme kada treba da razmišljamo o njenoj zameni. Zamena košta poprilično mnogo, a naročito ako ih ima dve ili četiri.

dekarbonizacija lambda sonde - autodijagnostik čačak

Kako produžiti život lambda sondi?

Pravilnim radom svih senzora u automobilu produžiće se i život lambda sonde. Na primer: ako merač protoka goriva ima problem il ise zaprljao, onda ne može utvrditi stvarni dovod vazduha u motor. U tom slučaju se više ili manje goriva ubrizgava u skladu sa tim, zaglavljen ventil za gas, koji ne određuje pravilno količinu vazduha, probijeno crevo za vazduh. U svim slučajevima gde je smeša suviše bogata ili suviše siromašna, odnos goriva i vazduha je poremećen. 

dekarbonizacija lambda sonde - autodijagnostik čačak

Kao rezultat, formiraju se naslage ugljenika na sondi. Takođe počinje da odstupa u radu ili u najgorem slučaju počinje da siglanizira CHECK ENGINE. Preporučujemo upotrebu kvalitetnih goriva. Takođe, vršite dijagnostiku automobila svake godine, bez obzira da li se na upravljačkoj tabli događa nekakva upozoravajuće signalizacija ili ne.

dekarbonizacija lambda sonde - autodijagnostik čačak

Čišćenje vodonikom - dekarbonizacija

Možete uštedeti mnogo na zameni lambda sonde. Imajte na umu da ako je auto prešao više od 150.000km verovatno će to biti i kraj njenog radnog veka. U slučaju da je vozilo opremljeno uređajem za potrošnju TNG ili metana, postoji velika verovatnoća da su naslage ugljenika izgorele. Samo pročišćavanje vodonikom odnosno dekarbonizacija se preporučuje kao preventiva protiv kontaminacije lambda sonde. Ni u kom slučaju je neće popraviti ili učiniti da lambda sonda postane nova ako je već previše oštećena zbog uticaja raznih faktora.

Dekarbonizacija motora Autodijagnostik Čačak

Čišćenje vodonikom tj dekarbonizacija se preporučuje na svakih 15.000 kilometara. Ovo će produžiti vek ne samo lambda sondi već i ostalim komponentama na kojima se taloži ugljenik. Već smo napomenuli da samo u roku od 60 minuta, dekarbonizacijom se vrši čišćenje više komponenti motora kao što su turbo punjač i njegova komplenta geometrija, katalizaotr, DPF filter, brizgalčjke, klipovi, karike, ventili, mlaznice… Jednim postupkom pranja vodonikom, eliminišete ugljen monoksid iz svih elemenata motora i time štedite na skupim popravkama.

K O N T A K T
+381 64 127 98 28

AUTODIJAGNOSTIK DOO, Nikole Tesle 177, 32102 ČAČAK